احیای تاریخ فرهنگ شهروندان را به شهر علاقه‌مند می‌کند

مدیرمسوول گروه مطالعاتی شنبه شهر گفت: احیای بافت‌های فرهنگی تاریخی از سوی سازمان زیباسازی می‌تواند مردم را بیشتر با هم آشتی داده و زمینه فهم تاریخی و فرهنگی را فراهم سازد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین المل سازمان زیباسازی شهر تهران، مجید منصوررضایی در بازدید از مجموعه تئاتر نصر با بیان این موضوع افزود: به سبب کاری که دارم سعی می‌کنم تا میراث‌هایی را در شهر تهران پیدا کنم که بتوان با افراد دیگر به اشتراک گذاشت. زمانیکه شنیدم سازمان زیباسازی شهر تهران برای احیای تئاتر نصر قرار است اقداماتی انجام دهد؛ تصمیم به بازدید از این محل گرفتم.
وی ادامه داد: سعی دارم تا به نوبه خودم، جذابیت‌های گردشگری شهر تهران را که هنوز نتوانسته به فعلیت برسد با شهروندان تهرانی که در واقع انسان‌های تاثیرگذاری هستند در میان بگذارم. به همین منظور عده‌ای از افراد به‌نام در حوزه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی را به تئاتر نصر دعوت کردم. این افراد می‌توانند در مدیران شهری و دانشجویان تاثیرگذار باشند.
منصوررضایی افزود: باید بتوانیم از مدتی که حضور در تئاتر نصر برای بازدیدکنندگان امکان پذیر است؛ بهره بگیریم و افراد متخصص را دعوت کنیم تا در گام نخست آدم‌های فعال درحوزه فرهنگ را آگاه بسازیم تا حق طلبی در ارتباط با بازگشت اینگونه اماکن به شهر در تک تک شهروندان شکل بگیرد.
مدیرمسوول گروه مطالعاتی شنبه شهر گفت: در 22 منطقه 12 میلیون نفر جمعیت وجود دارد یعنی چیزی حدود 20 درصد جمعیت ایران، اما تهران فقط این نیست. در تهران جامعه‌ای شکل گرفته که افراد ساکن در آن را نتوانسته‌ایم به شهروندی نزدیک کنیم. یعنی تهران به شهری بدون تاریخ بدل شده است اما اقداماتی نظیر بازسازی تئاتر نصر از سوی سازمان زیباسازی باعث می‌شود تا آدم‌ها را در محور زمان به گذشته برده و به سبب ایجاد حافظه جمعی‌ از این به بعد یک تجربه مشترک داشته باشیم.
وی توضیح داد: این تجربه مشترک حضور در اماکن فرهنگی و تاریخی، از جایی به بعد باعث می‌شود که من و شمای نوعی بدانیم که می‌توانیم شهر بهتری داشته باشیم. الان در دوره‌‎ای هستیم که شهرها به جای ایجاد کارخانه و صنایع وسیع برای کسب درآمد، با چرخش فرهنگی درآمد کسب می‌کنند.
منصوررضایی ادامه داد: این یکی از ویژگی‌های شهرهای خلاق است. باید از نخبگان و خلاق‌ها در شهر تهران استفاده کنیم. امیدوارم کاری که سازمان زیباسازی شروع کرده، ادامه داشته باشد تا آدم‌ها را به یک فهم تاریخی و فرهنگی از تهران وصل کند و شاهد این باشیم که به سبب این فضاها مردم بیشتر با هم آشتی کنند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نویسنده: غلامرضا مقصودی در طراحی شهری کوشش شهرسازان و معماران همواره برای خلق فضاهای مطلوب و سودمند برای استفاده بهتر انسان‌ها بوده‌است که برای رسیدن به این هدف، اطلاع از نحوه‌ی برخورد و رفتار انسان…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه