معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران:

پروژه بهسازی شهر تبدیل به یک مطالبه عمومی ‌شده است

معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران گفت: پروژه بهسازی معابر در ابتدا یک پروژه ساده شهری بود اما امروز یک مطالبه عمومی، شهروندی و مدیریت شهری است و جزو معدود پروژه‌هایی است که مردم به صورت جدی خواستار آن هستند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، دکتر یاسر جعفری در بازدید از نمایشگاه بیست اثر منتخب جایزه معماری آقاخان با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه این پروژه سال پنجم یا ششم خود را می‌گذراند، افزود: پروژه خیابان انقلاب به بلوغ رسیده یک جریان شهری است که از اوایل دهه 90 شروع شد، این موضوع در ابتدا براساس یکسری از مبانی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و سپس سازمان زیباسازی این مبانی را به یک اقدام و عملیات شهری تبدیل کرد.
وی ادامه داد: در طول شهر محورهایی را مشخص کرد که براساس آن مبانی اقداماتی در آنها آغاز شد، این موضوع در دل خود توسعه یافت و لایه‌های عمیقی را ایجاد کرد، در آغاز مبنا این بود که ابتدا نماهای شهری را از آلودگی‌ها پاک کنیم اما در گام بعدی این اقدام بخشی به پاکسازی، پیرایش، ساماندهی جداره و بعد به مرمت انجامید و کم کم اقدامات دیگری مانند تسهیل‌گری و در نهایت جلب مشارکت مردم برای بهبود وضعیت شهر انجام شد.
جعفری تاکید کرد: این اتفاقات و لایه‌های عمیق‌تر و پیچیده‌تر در این پروژه، باعث شد تا به یک نهضت شهری تبدیل شود، این پروژه در ابتدا یک پروژه ساده شهری بود اما امروز یک مطالبه عمومی‌، شهروندی و مدیریت شهری است و مردم جزو معدود پروژه‌هایی است که به صورت جدی از ما خواستار هستند.
معاون فنی و طراحی شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران گفت: این اقدام در دیگر نقاط شهر از جمله خیابان ناصرخسرو، خیابان انقلاب، بخشی از خیابان ولیعصر، بین میدان تجریش و شهرداری انجام شده است. این پروژه نمونه‌ها و الگوسازی‌هایی که از خودش داشت را به نحو مناسبی تعریف کرد و برای ادامه کار در شهر توسعه یافت. قرار است این پروژه‌ها به یک ساز و کار و ضوابط تبدیل و بعد نشر داده شود، ما هم کار نظارت را انجام خواهیم داد تا بخش‌های مختلف شهر مسیر گشوده شده را ادامه دهند.
رونق اقتصادی در قلب پایتخت
جعفری با اشاره اینکه قطعا رونق و توسعه اقتصادی در محل اجرای پروژه‌های احیا اتفاق میفتد، با بیان اینکه پوشیدن لباس خوب روی شخصیت تاثیر می‌گذارد، گفت: احیا و بهسازی روی شخصیت خیابان انقلاب تاثیر گذاشته و به نوعی در عمق آن هم نفوذ کرده است. کاربری‌های گذشته در این خیابان در پایین‌تر سطح مانند انبار یا دوزندگی‌هایی بود که می‌توانستند در خارج از شهر مستقر شوند.
وی تصریح کرد: تغییر چهره و افزایش کیفیت منظری در خیابان انقلاب باعث تغییر کاربری شد، بسیاری از کسانی که از این محله رفته بودند به آن برگشتند. خود به خود این موضوع در بخش اقتصاد هم اثرگذار است یعنی جایی که قبلا انبار بود الان به رستوران و کافی شاپ تبدیل شده که از تمام نقاط شهر به این نقطه می‌آیند و از همه مهمتر در حال توسعه پیدا کردن است. این موضوع خود به خود تاثیر زیادی روی اقتصاد مرکز شهر گذاشته است.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه