بازیابی هویت شهری در مرکز شهر

مهندس معمار بخشی از پروژه احیای خیابان انقلاب در بازدید از نمایشگاه بیست اثر منتخب بنیاد معماری آقاخان گفت: اگر تغییر بافت نبود همه آن را به چشم مخروبه نگاه می‌کردند، در مرکز شهر تغییر ایجاد شده تا بتواند خودش را بالا کشده و هویتش را احیا کند.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، عبدالعظیم بهمنیار با بیان اینکه تمامی امور طراحی جزئیات، تابلو و نماها را در این پروژه و در حد فاصل میدان فردوسی تا چهارراه ولیعصر بر عهده داشته است، افزود: به شخصه خیلی خوشحالم که این دست پروژه‌ها اتفاق میفتد، اینکه پیرایش به تنهایی تاثیرگذاری زیادی روی حال و هوای یک شهر داشته باشد، مشهود است.
وی ادامه داد: علاوه بر آن تاثیر روانی برای شهروندان دارد، یعنی این حس تعلق خاطر به مناطق مرکزی شهر به صورت خیلی جدی منتقل شده و شاهد استقبال مردم هستیم. از یک منظر تغییر کاربری‌هایی که در این محور ایجاد شده گویای این مطلب است. یعنی با وجود اینکه نماهای ساختمان طراحی مجدد داشته و زوائد فیزیکی حذف شده اما کاربری آنها هم تغییر کرده است.
بهمنیار افزود: انباری به یک کافه، بوتیک هتل یا یک مرکز ساخت اپلیکیشن تبدیل شده و این تغییر اگر نبود همه آن را به چشم مخروبه نگاه می‌کردند، ما در این محور 54 ساختمان دارای ارزش تاریخی یا معماری و فرهنگی داریم. اتفاق خوب این است که این اقدام جنبشی شده تا در مرکز شهر تغییر ایجاد شده تا بتواند خودش را بالا بکشد و هویت خودش را احیا کند.

وی تصریح کرد: قبل از اینکه کاری در این پروژه انجام دهیم با ساکنان قبلی این منطقه مصاحبه داشتیم تا اسناد، فیلم، عکس یا خاطرات شهری را جمع آوری کنیم. افرادی که سابقا در این محل زندگی می‌کردند از وضعیت اینجا ناراحت بودند چراکه مشکلات ناخواسته‌ای تمام شهر را پوشانده بود.
بهمنیار تاکید کرد: با همت سازمان زیباسازی این زوائد رفع شد و تغییر به مردم نشان داد که شهر می‌تواند جای بهتری برای زندگی باشد. زمانیکه به روزهای اول پروژه فکر می‌کنم خیابان انقلاب یعنی قسمتی که ما کار می‌کردیم واقعا فضای مرده‌ای بود و حتی ما هم می‌ترسیدیم که تا دیر وقت کار کنیم. بعد از اینکه خطرات بالکن‌ها و فضاهای ناایمن رفع و زشتی‌ها از نما از بین رفت و نور معابر درست شد و کاربری‌های جدید آمد اینجا دارای هویت شد و مردم دوست دارند تا در این محل قدم بزنند.

تبلیغات فرهنگی

آمار و اطلاعات

نگارخانه