در نشست "تهران دیروز، تهران امروز" مطرح شد

مبلمان شهری هویت ساز است

نشست "تهران دیروز، تهران امروز" پنج شنبه 29 بهمن ماه در آخرین روز از سمینارهای دومین جشنواره طراحی مبلمان شهری «دایره خلاق» برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، چهارمین و آخرین نشست سمینارهای دومین جشنواره «دایره خلاق» روز پنج‌شنبه 29 بهمن‌ماه با عنوان "تهران دیروز، تهران امروز" در پردیس ملت برگزار شد. در این نشست به مقایسه تهران دیروز و تهران امروز از منظر نحوه تعامل افراد با فضای شهری، شرایط فرهنگی به صورت کلی و توجه به نیاز کاربران در شهر تهران پرداخته شد. هدف از این قیاس مطرح کردن معیارهای شهری بود.
در این نشست ناصر تکمیل همایون و اسکندر مختاری به سخنرانی پرداختند و محسن حبیبی نیز مدیریت این نشست را برعهده داشت
محسن حبیبی در این نشست گفت: مهم‌ترین سوال این است که چرا از مبلمان شهری صحبت می‌کنیم؟ ما به فضای شهری فکر می‌کنیم که باید امکاناتی برای حضور شهروند در آن صورت گیرد. تا شهروند در جایی حضور نداشته باشیم خاطره‌ای هم از آنجا نخواهیم داشت. اگر بخواهیم شهر تهران را به دوره‌های مختلف تقسیم‌بندی کنیم اول شهر ما قبل صنعتی، شهری که مربوط به روزهای دور است، دوم شهر تهران و گرفتاری‌هایی است که بر مبنای حرکت و سرعت تعریف می‌شود و شهر سوم بر مبنای کار تعریف می‌شود و شهر چهارم بر مبنای ارتباط تعریف می‌شود.
در ادامه این نشست ناصر تکمیل همایون جامعه‌شناس و تاریخ‌نگار ایرانی و استاد پژوهشکده تاریخ گفت: ما شهر را بر مبنای اطراف تبیین می‌کنیم. گاهی مبلمان شهر بسیار هنرمندانه است ولی به درد منطقه‌ای که برای آن درنظر گرفتیم نمی‌خورد. در تهران قدیم خانه‌هایی داشتیم که قبل از دالان دو سکو داشتند. همچنین بخشی از مبلمان در تهران قدیم به معنی تفرج‌گاه بوده است. ییلاق و قشلاق جز زندگی مردم تهران از قدیم بوده و در نتیجه هر منطقه مبلمان شهری خاصی داشت. امروز اگر به دنبال هویت سازی در سطح شهر تهران هستیم باید به این مسئله توجه کنیم. زیرا مبلمان شهری می‌تواند در مسافرت‌های شهری تاثیرگزار باشد.
وی افزود: شهر تهران، در روزگار کنونی یکی از کلان‌شهرهای مشهور جهان است و هر روز به لحاظ سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی از آن در رسانه‌های داخلی و خارجی سخن به میان می‌آید. این شهر نام یافته ایران، بی‌تردید دارای هویتی ویژه است که نه تنها از موقعیت‌های جهان کنونی برخوردار شده، بلکه هنوز ریشه‌های تاریخی، در شکل دادن کالبدی و کارکردی آن دخالت تام دارد و این امر در گذار زمان صبغه کنونی تهران را ترسیم کرده است.
این پژوهشگر و جامعه شناس گفت: شهر کنونی تهران، به گونه پایتخت ایران، اندک اندک شناخته شد و به صورت روستایی بزرگ (شهرک) درآمد و از آغاز سلطنت صفویه، حالت شهری پیدا کرد و از نیمه‌های سلطنت صفویه دارای حاکم برگزیده پایتخت شد و جنبه حکومتی هم پیدا کرد. در دوره سقوط اصفهان آسیب‌هایی را تحمل کرد و در عصر نادری، جنبه‌های نظامی آن چشمگیرتر شد و در دوره زندیه با آنکه نیروگاه ایلات و عشایر حکومت‌خواه ایران بود، اما اندک اندک رو به آرامش نهاد و در آغاز سلطنت قاجاریه پایتخت ایران شد.
تکمیل همایون توضیح داد: محله‌های کوچک تهران از دوره شهر شدن، به مرور زمان به دلایل اجتماعی و اقتصادی در هم ادغام شدند و بررسی تاریخی و جامعه شناختی هر یک از این محله‌ها، که در جمع هویت اجتماعی و فرهنگی تهران را در مسیر زمان آشکار می‌سازد، امروزه پیش روی ماست.
همچنین در ادامه اسکندر مختاری بیان کرد: تاریخ پرداختن به فضای شهری در تهران همراه با تاریخ تحولات شهر است. در سال ۱۲۸۰ هجری قمری شهر تهران دستخوش تغییراتی شد و فضای شهری نیز بخشی از تحولات اجتماعی است. این خواسته حکومتی نیست بلکه رویکرد شهرنشینی تغییر کرده و خواسته شهرنشینان است. عناصر تشکیل دهنده فضای عمومی شهر با دروازه‌ها، آب نماها، پایه‌های روشنایی، نرده‌ها، پل‌ها، نیمکت‌ها، گلدان‌ها، مجسمه‌ها و... تعریف می‌شوند و تجهیزات شهری باید برای یک عمر ساخته شود. همچنین فضای گفت‌و‌گو باید برای شهروند باز شود تا از طریق این گفت و گوها به نتایج خوبی برسیم.
وی افزود: حرکت تهران یک حرکت رو به رشد بوده و نگاه به شهر نگاه توسعه‌ای و با توجه به کمیت‌ها است. به شبکه ارتباطی توجه می‌کند برای آمد و شد سواره، به بارگذاری توجه می‌کند برای بالا بردن تراکم و به بارگذاری تجاری و عمومی توجه می‌کند برای آن که نیازهای شهر را برآورده کند. اما همواره به کیفیت شهر کمتر توجه شده است. این کم توجهی نگرشی پیوسته است. از دوره‌ای که ما پای به دوران معاصر گذاشته‌ایم این نوع نگاه هیچ‌گاه از تهران رخت بر نبسته و همواره تسری داشته است، گاه کند و گاه تند شده است.

مختاری افزود: بحث من توجه به هویت شهر است، هویت شهر از جمله امور کیفی است که به شهر مربوط است. بسیاری از شهرها هویت خود را از دست داده و یا تغییر هویت می دهند. هویت شهر وابسته به نشانه هایی است که انسان در طول زمان از خود در شهر به جا گذاشته است. اگر این نشانه ها نباشد آن هویت هم از بین می رود و به تاریخ می پیوندد.
در ادامه این نشست با بررسی گذشته و حال شهر تهران بر موضوع توجه به عناصر شهری مثل مبلمان های شهری برای ساخت هویت شهر تاکید شد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:برگ­های پژوهش2 (اسناد و آراء نشست­های پژوهشی هنر-نگارخانه برگ1389 نویسنده:محمدحسن حامدی ناشر:نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد قیمت:60.000 ریال…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه