نسرین سرمدی صدر: جشنواره نورآرایی آشنایی مردم با هنر و هویت ملی را به دنبال داشت

نسرین سرمدی صدر گفت: به نظر من رویدادی همچون چهارمین جشنواره معماری نور و نورآرایی آشنایی با هنر و هویت ملی را به دنبال دارد؛ زیرا در بسیاری از آثار شاهد استفاده از موتیف‌های ایرانی و اسلامی هستیم که می‌تواند نقش مهمی در آشنایی مردم با هویت ایرانی داشته باشد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، نسرین سرمدی صدر، هنرمند گرافیست درباره اجرای اثر «محراب نور» در چهارمین جشنواره معماری نور و نورآرایی گفت: با توجه به اینکه بخشی از جشنواره معماری نور و نورآرایی مربوط به ولایت بود، لذا من سعی کردم که ایده‌ای در این راستا به اجرا برسانم لذا از محراب به عنوان سمبل قبله که در تمام مساجد وجود دارد استفاده کردم.
وی ادامه داد: محراب از جمله مباحثی است که در تمام مساجد اسلامی وجود دارد و مسلمانان به آن اقتداء می‌کنند در واقع محراب مسیری است که قبله مسلمانان را نشان می‌دهد لذا من با توجه به مفهوم وحدت اسلامی که در دل این بخش وجود دارد از آن استفاده کردم.
این هنرمند افزود: من با ارائه محراب در این اثر به کانون وحدت مسلمانان اشاره کردم؛ ضمن اینکه مکان قرار گرفتن این اثر نیز در راستای تعالی این مفهوم بود به همین خاطر آن را در میدان امام حسین ارائه کردم.
سرمدی صدر، آسان بودن نمادهای شهری را یک نیاز خواند و گفت: وقتی برنامه‌ای در راستای استفاده از هنر و نماد در سطح شهر اجرا می‌شود، باید برای مردم گویا باشد تا تاثیرات خوب و روشنی به جا بگذارد در واقع اگر نمادهای شهری گویا و روشن نباشد سبب می‌شود که مردم نتوانند ارتباط چشمی خوبی با این اثر برقرار کنند.
وی بازخورد مردمی چهارمین جشنواره معماری نور و نورآرایی را خوب خواند و گفت: به نظر من جشنواره بازخورد مردمی بسیار خوبی به دنبال داشت به نحوی که مردم در حین اجرای اثر سعی در کنکاش و بررسی آنها داشتند.
این هنرمند ادامه داد: به نظر من چنین برنامه‌هایی آشنایی با هنر و هویت ملی را به دنبال دارد زیرا در بسیاری از آثار شاهد استفاده از موتیف‌های ایرانی و اسلامی هستیم که می‌تواند نقش مهمی در آشنایی مردم با هویت ایرانی داشته باشد و اتفاق بسیار خوبی است.
سرمدی صدر تاکید کرد: لازم است که در مورد زمان اجرای آثار توسط هنرمندان، بیشتر برنامه‌ریزی شود تا کارهای با کیفیت تری در سطح شهر دیده شود. البته اینکه امسال و در این دوره امکان انتخاب مکان جانمایی اثر با هنرمندان بود، نیز اتفاق خوب و قابل تحسینی بود.
لازم به یادآوری است؛ چهارمین جشنواره ملی معماری نور و نورآرایی نوروز، همزمان با دومین سالانه هنرهای شهری «بهارستان» درآستانه نوروز سال 96 برگزار شد و تا اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • همایش بازنمایی فضاهای شهری در هنر و ادبیات مجموعه مقالات به کوشش: معاونت برنامه ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران سال چاپ: 1392   امروزه فضای شهری به عنوان فضایی واسط میان دنیای درون و بیرون افراد نقشی عمده در روزمرگی های شهروندان دارد. بی شک شناخت کاربردهای این فضا در حوزه های متفاوت و بهره گیری از نظریه های روز دنیا ، کارشناسان و متخصصان شهری را در ارتقاء و بهینه سازی سطح زندگی شهروندان یاری خواهد کرد. کتـاب بازنمـایی فضاهـای شهری در هنر وادبیات با نگاهی کاربردی و بینارشته ای به مطالعات شهری، تلاشی است برای استمرار چنین دیدگاه مدبرانه وتوجه به پالایش شهر وفضاهای شهری در مدیریت شهری که می کوشد با بررسی و موضوعات مبتلا در جهـان و به خدمـت گرفتـن رویکـردهای پیشنهادی دیگران، شهر را به جایگاهی که شایسته برای زیستن شهروندان باشد، تبدیل نماید.    

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه