جشنواره نور و معماری هنرمندان جوان را به سمت ایده‌های جذاب سوق داد

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، علینقی سلمانی، عضو هیات داوران چهارمین جشنواره معماری نور و نورآرایی، حرکت در راستای شادابی روح جامعه را از جمله اهداف این جشنواره خواند و در این باره گفت: اصولا جشنواره و هر کاری که بتواند روحیه شادابی و نشاط را به جامعه بازگرداند و مردم نیز در آن مشارکت داشته باشند، امر بسیار خوبی است.
وی افزود: قطعا باید به تاثیرات جشنواره‌ها از نظر مالی و زمانی نگریست و آنها را ارزیابی کرد اما به نظر من جشنواره معماری نور و نورآرایی، روی هم رفته کار بسیار خوب و مثبتی بود.
عضو هیات داوران چهارمین جشنواره معماری نور و نورآرایی، سطح آثار ارائه شده در این دوره را خوب ارزیابی کرد و گفت: به نظر من همین که چنین جشنواره‌ای توانسته گروهی از هنرمندان را به سمت ارائه ایده‌های خوب و جذاب سوق دهد، اتفاق بسیار خوبی است. البته لازم است که قبل از داوری آثار ما مشاوران قوی نیز از اساتید این امر در بدنه سیاست‌گذاری جشنواره داشته باشیم تا بتوانیم هنرمندان خلاق را شناسایی کنیم.
سلمانی تصریح کرد: لازم است که قبل از هر کاری با شناسایی هنرمندان خلاق، ذوق لازم را به آنان ببخشیم تا بهره‌وری آنان را افزایش دهیم.
وی در خصوص سطح آثار ارائه شده جشنواره چهارم گفت: به نظر من سطح آثار ارائه شده بسیار خوب بود و بسیاری از کارها زیبا و جذاب بودند. اما مساله اینجاست که برخی از آثار اساسا با تمام زیبایی‌ها و خلاقیت‌هایی که داشتند مناسب فضای شهری نبودند.
عضو هیات داوران چهارمین جشنواره معماری نور و نورآرایی افزود: متاسفانه برخی از هنرمندان جوان وکم تجربه نکاتی نظیر این مساله را که چه عنصری در فضای شهری می‌تواند مفید باشد را نمی‌دانند لذا ما نیازمند ارائه مشاوره در این زمینه به هنرمندان جوان و کم تجربه هستیم.
سلمانی ادامه داد: قطعا مکان‌هایی چون میدان آزادی، زیبا به نظر می‌رسند زیرا دارای ریتم هستند. به همین خاطر ما باید هنر شهری را به هنرمندان جوان‌تر بیاموزیم و آنان را در مسیر قرار دهیم؛ زیرا متاسفانه ما در شهر تهران مشکلات بسیاری در زمینه نورپردازی و موارد شهری داریم که باعث شده خیابان‌ها تحت‌الشعاع آن قرار گیرد و کارها نمود لازم را نداشته باشد.
وی عنصر جلب توجه را در انتخاب آثار نورپردازی مهم خواند و گفت: وقتی اثری نظیر یک مکعب نورپردازی می‌شود برای بیننده جذاب است و جلب توجه می‌کند لذا لازم است که کارها را در ابعاد شهری ببینیم و من معتقدم که باید خط مشی درست را به هنرمندان در این زمینه تفهیم کنیم در واقع لازم است که داوران از بدو امر در جریان سیاست‌گذاری و اقدامات انجام شده باشند تا به مساله اشراف کامل داشته باشند.
عضو هیات داوران جشنواره معماری نور و نورآرایی گفت: به نظر من بیش از کمیت باید بر عنصر کیفیت آثار تاکید کنیم زیرا چند اثر با کیفیت می‌تواند سطح بیشتری از جامعه را تحت پوشش قرار دهد.

آینه رسانه ها

آینه رسانه ها

نگارخانه